19.4.2012

המעגל הפנימי
דמיינו. אבן נזרקת חרש אל המים, מדלגת על פניהם בדילוגים קלילים, משאירה אחריה מעגלים בתוך מעגלים, ושקט. המעגלים מייצגים בעבורי את המעגלים שלנו, מהמעגל הפנימי אל החיצוני – משפחה, חברים, קהילה, חברה, והלאה. במעגל הפנימי ביותר, הקטן ביותר – אנחנו יושבים, כל אחד ואחד יושב בלב המעגלים שמקיפים אותו. והמעגל הפנימי הוא החשוב ביותר. ואנחנו – אנחנו המעגל הפנימי, אנחנו החשובים ביותר. זה קשה, נכון? לשים את עצמנו במרכז. זה נשמע לא טוב, נכון? להגיד שאנחנו הכי חשובים. אבל זה חשוב. אתם מסוגלים להגיד את זה?

המעגל הפנימי הוא כמו לב למעגלים שסביבו, וקצב פעימת המעגל הפנימי משפיע על כלל המעגלים. השפעתו חזקה על המעגל הקרוב אליו ביותר, ברורה ואף נראית לעין, אך היא מגיעה הרחק, גם אל שאר המעגלים, גם אל הרחוקים יותר. וגם אם ההשפעה אינה נראית לעין – היא קיימת. קצב הפעימה עובר כמקל שליחים נסתר מיד ליד, ממעגל למעגל, והלאה.

אנחנו חייבים להבין שעלינו להיות במרכז תשומת הלב שלנו, בראש היעדים שלנו. אנחנו צריכים לאזור אומץ ולשים את עצמנו במרכז. זה יהיה טוב לכולם. רק כך נוכל באמת לעזור ולתמוך בדרך הטובה והנכונה ביותר בכל מי שסביבנו, בקרוב וברחוק. אם הבאר הפנימית שלנו תהיה מלאה – נוכל להעביר ממנה הלאה בשמחה. אם נהיה שקטים בתוכנו – נוכל להרגיע את מי שלצדנו. אם נהיה בריאים וחזקים – נוכל לתמוך במי שצריך. אם מחשבותינו יהיו ברורות ורגועות – נוכל לייעץ לאחרים ממקום נקי ומקשיב. אם נהיה שמחים – נוכל לשמח גם אחרים. וכך הלאה. זה לא נגמר.

ברגעים אלו ממש גוזמים בחצר ביתי ענפים גבוהים וחלשים מעץ המכנף הנאה, שמצל על ביתנו בקיץ אך רועד ברוחות החזקות בחורף. רעש הגיזום מקיף אותי מכל עבר, אבל אני בשלי – יושבת מול המחשב וכותבת, כותבת על מעגלים, ומקרינה שקט על סביבותיי, ואולי גם על הגוזמים. למרבה הפלא הם הצליחו להוריד ענפים גדולים וכבדים ולכוון את נפילתם בדיוק אל חלקת האדמה הפנויה ולא אל הגגות או הפרחים שסביב. כשיש שקט בפנים – יש שקט בחוץ?

חשבו על עצמכם מתוסכלים, חשבו על עצמכם כועסים, חשבו על עצמכם עצובים – כיצד זה משפיע על סביבתכם? ועכשיו, חזרו רגע אל שדה הדמיון ודמיינו את עצמכם מסופקים, רגועים, שמחים – האם אתם רואים בדמיונכם את השינוי שחל סביבכם? אני יודעת. אני יודעת שכשאני דואגת לעצמי – לפנימיותי ולגופי – אני טובה לסביבתי. אני רואה – אני רואה את ההשפעה שיש להתנהגותי על משפחתי שבביתי, על משפחתי שבמרחק שיחת טלפון, ועל חברים ומקורבים נוספים, שאפילו אינם מודעים לעבודה הפנימית שאני עושה, ביני לבין עצמי. וכשמישהו לצדי נחלש, אני קודם כל הולכת לחזק את עצמי, ודרכי גם אותו.

מעגלים שנוגעים זה בזה – כך אנחנו. טפלו בעצמכם, טפלו היטב – ותוכלו לטפל עד אין קץ בסובבים אתכם. הרגיעו את המעגל הפנימי ואת המעגל המשפחתי – ותוכלו לצאת גם אל החברה ולסייע גם לה. כל פעולה בסדר הפוך, מהחוץ אל הפנים, לא תשיג את מטרתה ותאבד גם מדרכה ולרוב גם מערכיה. האמת הולכת מאתנו החוצה ומביאה איתה ביטחון, עצמה, אמונה ושלווה, לנו ולסובבים אותנו. עמדו במרכז המעגל ואמרו – קודם אני. נסו זאת.

שער: אמת
 

    מילים נרדפות    
אדם שמתחיל לחיות למען נשמתו הוא כאדם המכניס פנס אל חדר חשוך.
החשכה נעלמת מיד.
(בודהא)


  שאלה להתבוננות  
מה מעיק עליכם?
מה מכביד על מחשבותיכם?
האם זו אמת?

שרית יעקב, בלוג "שער לאור", אתם מוזמנים להגיב בבלוג

3 תגובות:

 1. גיל חורב22/4/12

  יפה מאוד שרית, והנה עוד דוגמה לצורת חשיבתנו הכל-כך דומה.

  דברייך אמיצים, שכן רבים מאיתנו גדלים תחת דה-לגיטימציה של המחשבה הזאת. מה יחשבו עליי אם אני אדבר ככה על עצמי?

  לקח לי הרבה שנים עד שהייתי מוכן לומר את זה לעצמי, עד שהייתי מסוגל להרגיש לגיטימיות להרגיש ככה. עד שהבנתי שעצם זה שאני משקיע בעצמי, אני עושה בזה חסד עם הזולת. כמו הורה שמתנתק מילדיו לכמה ימים ונוסע לחו"ל, הניתוק הזה עצמו הוא חסד איתם, כי על-ידו הוא יוכל להיות הורה יותר טוב.

  בגלל זה הבורא ברא אותנו בצורה הזאת, שבשנים הראשונות לחיינו אנחנו מרוכזים רק בעצמנו, וככל שאנו גדלים אנחנו לאט לאט מתחילים לשים לב גם לסביבתנו. זה פשוט לא יכול להיות אחרת.

  וזוהי משעמות הציווי "ואהבת לרעך כמוך" – איך "ואהבת לרעך"? "כמוך". דרך אהבתנו והשקעתנו בעצמנו, אנחנו לומדים איך לאהוב ולהשקיע בזולת. אם לא נתנסה באהבה והשקעה בעצמנו, מאיפה נדע מה הכוונה לאהוב ולהשקיע בזולת?

  שבוע טוב ומלא אהבה עצמית(!),
  גיל.

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה צודק כל כך, והחיזוקים שהבאת - על דרכנו בחיים (מתינוק והלאה) ועל "ואהבת לרעך כמוך" - מעולים, מחזקים מאוד, מדויקים! תודה גדולה. ולחשוב שמעולם לא נפגשנו ואינני מכירה אותך כלל...

   מחק
 2. אנונימי22/4/12

  תודה

  השבמחק